Otroška hrana

kuha  

član od: 1.11.2008

sporočila: 13

tema odprta - 5. nov 2008 13:22 | ogledi: 5.460 | odgovori: 49

Zanima me najbol enostavni racepti za dojenčka starega 4 mesece , glede tega pa da ima že 10 kil in lahko je že kaj drugega.Najrajši bi jedel kruh ali pa temu podobnem.Kaj pa mislite vi ?

kuha

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

5. nov 2008 13:44

Povej mi, kaj mu boš dala pri enem letu, ko bo imel 20 kg. Kruh ni za tako malega otročka. Sadje in prekuhano zelenjavo, samo to. Moji so bili drobižki, pa jim nisem nikoli dajala v hrano smetane, masla in podobnega s..... v večjih količinah. Prvo je zdravje in potem teža. Ne mi govort, da ima s to težo urejeno prehrano. Oprosti , ker sem taka, a ima možev nečak pri petih letih 39 kg in je za mamo popolnoma normalno težak otrok in ko mi sprožimo debato o sadju in količini ostale hrane, nas napade, da pretiravamo. Malčica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

5. nov 2008 13:49

Ne vem, kaj bi rekla. Po moje se je najbolje posvetovati s pediatrom, ker takile otročki so še dokaj občutljivi. Poskusi postopoma s kakšnimi blagimi zelenjavnimi kašicami, recimo malo krompirja skuhaš s kakšno zelenjavo (malo bučk mogoče), to zmečkaš in mu ponudiš, morda dodaš čisto malo belega piščančjega mesa (ki ga kar kuhaš s krompirjem vred). Ali pa z malo korenja in bučkami skuhaš riž in to spasiraš.

Poskusiš tudi s kakšnim sadjem in malo naribanih albert keksov. Pa tudi keks lahko kar tako grizlja (verejtno še brez zob, kaj?).

 

Po moje ne moreš zgrešiti, če mu daš kakšen čokolešnik oziroma čokolino z različnimi okusi, torej kosmiče z mlekom (najbolje adaptiranim, vsaj meni se zdi, da bi pri štirih mesecih bilo kravje še prehitro).

 

Če sem kaj narobe rekla, me bodo mlade mamice hitro popravile. Sama sem imela srečo in sem moja otroka dojila do šestega meseca, potem se mi je zdelo že veliko lažje uvajat običajno hrano.

 

Še vedno pa se mi zdi, da je pediater, ki pozna otroka, pravi oziroma najbolj primeren naslov za takšna vprašanja.

 

Pozdrav, mamamia

mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

5. nov 2008 14:13

Ne razumem, kako misliš, da lahko je kaj drugega, če ima 10 kg. Mali otroci ne jejo določenih vrst hrane zaradi nezrelosti prebavnega sistema, ne pa zaradi teže. Ne vem sicer kako zgleda, če ima otrok pri 4 mesecih 10 kg, ali je to normalno ali ne (moj jih je imel toliko pri 18 mesecih), ampak prav zaradi njegove teže je najbolje, da o dodajanju hrane vprašaš pediatra. Drugače pa bi ti svetovala, če se le da, da ga samo dojiš do šestih mesecev. Tako majhni otroci (če se še normalno dojijo) ne potrebujejo "receptov", če že misliš da moraš, mu dodajaš kuhan korenček, bučke, krompir, jabolko... Nikamor se ne mudi, imela boš še dovolj časa za preizkušanje raznih receptov. matilda

šmentana muha  

član od: 18.10.2008

sporočila: 31

5. nov 2008 14:29

Malčica, mislim, da malo pretiravaš. Moj sin je imel pri treh mesecih 9 kg, pri enem letu 15 in danes pri treh tudi 15 kg. Zdaj imamo celo probleme z njim ker je zelo enolično prehrano in še to bolj malo. Vseeno pa se strinjam, da je za štirimesečnega otroka edina primerna prehrana sadje in prekuhana zelenjava, seveda če ni dojen. šmentana muha

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

5. nov 2008 14:29

No ja.. moja hčerka ima 2 leti in pol, pa ima 13 kilogramov. Si ne predstavljam otroka pri 4 mesecih z 10 kilogrami. Sploh ne vem, če temu verjamem...

 

Drugče pa naj bi se začelo uvajanje hrane po 5 mesecu. Postopoma s sadjem (prekuhanim) in zelenjavo. Kruh pride na vrsto šele nekje v 7-8 mesecu. Takšna navodila sem dobla jaz od pedijatrinje.

 

Seveda pa vsaka mama naredi najboljše za svojega otroka.

 

MM

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

5. nov 2008 15:28

Ne le kruhu tudi ostali hrani, ki vsebuje gluten (keksi testenine..) naj bi se vsaj do 8 meseca izogibali zaradi vse večjega števila obolelih za celjakijo, ki ni prirojena. Prezgodnja obremenitev organizma dojenčkov z glutenom lahko dokazano izzove celjakijo. Zato s tem le previdno, celjakija je kar sitna bolezen še pri nas odraslih pri otrocih pa sploh. Sicer pa tudi sama mislim, in tako sem delala pri mojih otrocih da do 6 meseca niso dobivali druge hrane razen mleka. Začela pa sem s sokom, kasneje s sadnimi kašami in mineštrami, po 8 mesecu pa še z mesom. Ker imam sama celjakijo pa so mi svetovali uvedbo kruha, keksov in testenin šele po prvem letu.Ta ppaksa je veljala še dve leti nazaj. Če je sedaj kaj drugače pa sigurno ve kakšna mlajša mamica. Morska medvedka tudi jaz imam 2 leti in pol staro hčerko in ima tudi ona 13kg, pa se mi včasih zdi da je kar okrogla. patka Sporočilo je spremenil(a) patka dne 05. nov 2008 15:31:57

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

5. nov 2008 17:02

Tule pa po moje nekaj ne štima. Ali si se zmotila pri mesecih ali pri kg. Če se nisi , ne vem zakaj bi moral otrok jesti kaj drugega do 6 meseca kot samo mleko, dojen ali pa adaptirano mleko. S krompirjem se po tanovem( pred 6 leti niso tako svetovali) , pšeničnimi zadevami naj bi se čakalo do 8 meseca. Sadje in zelenjava v takšnih in drugačnih oblikah počasi uvajati po 6 mesecu.Če slučajno dojiš pa lahko dojenje tudi malo potegneš, ne bo nič škodovalo, sploh če ima ok kri in težo.

 

Dajo pa pri zadnjem ceplenju -6 m, brošuro z nasveti glede prehrane- žal je še vedno napisana tako kot smo jo dobili pred leti, jajc ne smeš dajati vsaj do 1 leta, pa še nekaj napak je ...

Javi se , glede na prejšnje odgovore , pa ti bomo kaj novega napisale , če to res drži kar si napisala.

lp

 

 

 

mizarka

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

5. nov 2008 17:13

Sem pozabila prej napisat, da tudi v glavnem vse kašice (čokolešnik, čoko, keksolino..... ) vsebujejo gluten in jih zato ni dobro dajati pred 8 mesecem. Izjema je rižolino, kašica stračatela in mogoče še katere pa se jih ne spomnim. Če jih boš kupovala glej če imajo znak da ne vsebujejo glutena (prečrtan pšenični klas). Se splača malo popazit tudi pri drugih alergenih, da se z neučakanostjo ne izzove kakšne alergije. patka

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

5. nov 2008 17:54

Res je, da se otroci razvijajo vsak po svoje, ampak to se mi zdi pa kar malo nemogoče, če je otrok dojen, če pa ni, pa mislim, da ga preveč "futrate". Vsekakor kruh in ostale stvari pri 4 mesecih še niso sprejemljive, kvečjemu kakšne zelenjavne/sadne kašice. Kar se glutena tiče, je največi problem do dopolnjenih 6 mesecev, potem načeloma že lahko, z mlečnimi izdelki bi pa jaz počakala vsaj do kakšnega enega leta starosti. Kaj pa pediater/patronažna pravi na to zgodnje uvajanje hrane? P.S. Če je otrok dojen, potem ni treba hiteti z uvajanjem hrane, očitno ima hrane čisto dovolj. anajana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti